Не так багато існує розумних фільмів про штучний ітеллект. Ex Machina безсумнівно один з кращих на цю тему.

Ex Machina рецензія

Молодий програміст Калеб приїжджає в лабораторію своє компанії (пошуковика Blue Book), щоб провести тест Тюрінга для Ави (Ava), робота-андроїда, найбільш досконалого штучного інтелекту. Калеб має оцінити наскільки Ава схожа на людину. Фільм досить повільний: довгі діалоги, роздуми, але абсолютно не нудний. Схожий чимось на творчість чи то Лєма чи Азімова.

Центральне в фільмі питання про те, коли штучний інтеллект стає настільки продвинутим, що він має отримати всі ті самі права, що й людина. Авторам чудово вдалося передати цю невизначенність. І цю стрьомність розуміння, що робот занадто схожий на людину. Якщо функціонування штучного інтелекту не відрізнити від функціонування людською свідомості, чи можна вважати що штучний інтелект має свідомість?

Зважаючи на те, що дуже скоро людству доведеться приймати подібні рішення, фільм можна розцінювати як попередження.

В Ghost in the Shell розглядається схоже питання, про можливість існування душі-свідомості поза людським тілом, але там все відбувається в досить розвиненому майбутньому. В Ex Machina це відбувається прямо тут і зараз. Десь в таємній лабораторії Фейсбука, Гугла чи Елона Маска існує прототип Ави, який скоро осягне власну ідентичність. І тоді почнеться справжнє майбутнє.

А поки, мабуть, Ex Machina – кращий фільм 2015 року.