Вчені Університету Сан-Франциско опублікували роботу, що описує цікаву теорію свідомості. Називають вони свою теорію Passive Frame Theory.

За цією теорією, свідомість працює уже після того як рішення прийнято. Гормони вирішили що ви будете робити, а свідомість лиш пояснює сама собі, чому це правильно і рухає вашими м’язами. Те, що прийнято називати активним агентом, який може вирішувати що вам робити, за новою теорією — просто не більше ніж виконавець.

Більш загально, в такій теорії немає місця “силі волі”. Сила волі і свобода вибору не більше ніж іллюзія створена свідомістю для оцінки вхідних сигналів. Товстяк товстий не тому що в нього немає сили воли, а тому що його бажання їсти сильніше вашого. Якби ви хотіли так їсти як товстяк, ви теж були б жирними.

В сучасній науці сила волі і так не більше ніж спрощене узагальнення, типу фізики Ньютона. Ми не можемо змоделювати мозок точно, тому свобода вибору це зручна модель, якою можна описати невизначеність системи (поки ми не зможемо її прорахувати і зробити визначеною). Тільки ніхто ще не пропонував загальну теорію свідомості побудовану на другорядності самої свідомості в прийнятті рішень.

Ну і ясно чому. На свободі вибору побудована вся морально-етична система, а також система покарань і суди. І якщо Бога люди віддали без великих проблем, то ідею свободи вибору ніхто так просто не покине. Є варіант правда, що така необхідність постане дуже нескоро і до того часу людство підсмажить себе парниковими газами, будучи впевненим, що робить свідомий вибір.