Skip to Content

минуле

Другий сон

Читав недавно статтю про те, що раніше (майже до 19 століття) в Європі люди не спали вночі вісім (чи скільки там) годин підряд, а розбивали сон на два сегменти. Спали спочатку чотири години, потім прокидалися, читали, писали листи, займалися коханням, їли і знову лягали спати на чотири години до ранку. Такий сон наче більш еволюційно виправданий: менше шансів було бути з’їденим вовками, коли багаття потухло. В середні віки вже просто не було чого робити поки темно. В молитовниках 15-го століття навіть були спеціальні молитви для годин між снами. Подвійний сон згадується і в Доні Кіхоті Сервантеса:

Cumplió don Quijote con la naturaleza durmiendo el primer sueño, sin dar lugar al segundo; bien al revés de Sancho, que nunca tuvo segundo, porque le duraba el sueño desde la noche hasta la mañana.

Санчо Панса був прогресивним мужиком.

Китобої баски

basque-whale

Цікаво, що баски були найкрутішими китобоями Європи. Ще з 670 року збереглася згадка про китобоїв в Країні Басків. Вони першими почали комерційно полювати на китів і майже п’ять століть домінували в цій галузі, полюючи на китів в Атлантиці, від берегів Європи аж до Північної Америки. Пізніше, в 17-му столітті, інші країни почали серйозно полювати на китів і наймали басків керувати своїми китобоями.

Важливість полювання на китів відобразилася на гербах практично всіх прибрежних баскських міст. В тому числі Бермео і Кастро Урдіалеса.

escudos

Зараз китів тут вже практично немає. Всіх повбивали.

А ще за однією з версії навіть слово “гарпун” баскського походження.

Вибір телефону

Я скучаю за часами, коли вибір телефону  залежав від чогось, крім кількості грошей. Коли не всі телефони були однаковими брусками мила з різними логотипами, які лиш трохи відрізняються операційними системами і кількістю тормозів в меню.

Можна було піти в магазин і реально думати над вибором. Хочу я здорову оранжеву хрєнь з броньою, але без картки пам’яті, чи розкладачку розміром з пульт від телевізора і вагою цеглини? Чи може телефон, на якому є нереально круті ігри, але який фігово дзвонить? Чи може заплатити 400 доларів за смартфон з 6 мегабайтами пам’яті? На ньому можна грати в nethack!

телефони 2000

Ото був вибір. Телефон був частиною життєвої філософії. А сучасні підлітки мабуть і не пам’ятають часів, коли на всіх телефонах були кнопки.

Відьомство

Почитав недавно одну цікаву монографію (люблю це слово) про відьомство як злочин в 15-17 столітті в Англії.

Виніс два цікавих спостереження:

  1. Звинувачення в відьмацтві не розглядалися ніякими церковними судами. Це було звичайне світське обвинувачення, ну як наче в шахрайстві чи наклепі. Просто подавали позов на когось за “відьомство”, а суд потім розглядав його. Звинувачені в відьомстві часто подавали зустрічний позов за наклеп.
  2. Образ типової відьми 15-17 століття: одружена, достатньо забезпечена жінка. Часто відьмацтво використовували для того щоб позбавити когось майна, місця в суспільстві чи просто для помсти. Бідним беззубим дурним старим “відьмам” ніхто мститися не хотів, тому таких особливо і не звинувачували. Крім того, 15-20% всіх звинувачених в відьомстві були чоловіками.

Така фігня, малята.